sluneční hodiny
Široký výběr slunečních hodin pro Váš dům, zahradu a interiéry. Žádejte na www.hela.cz

 

 

 

 

 

TESLA NC 450 Gramofon Litovel

Vánoční koledy a vánoční hudba - Weihnachtslieder und Weihnachtlich musik
Christmas Carols and Christmas music - Navideńo villancico e Navideńo música - Cantiques et musiques de Noël
Julesanger og Julemusikk - Vianočné koledy a hudba - Kerstliedjes end Kerstmuziek
Kolędy i muzyka bożonarodzeniowa -

Koledy - největší sbírka vánočních koled, jaká kdy spatřila světlo světa. Koleda označuje původně píseň, kterou děti zpívají během velkých křesťanských svátků (Vánoce, Tří králů, Velikonoce) při obcházení jednotlivých domů, kdy „si koledují“ o výslužku, kterou představovalo především jídlo nebo pití; tento zvyk se dnes udržel už pouze na vsích. Postupně však se slovo koleda stalo označením písně s vánoční tematikou, původně s náboženským obsahem, v posledním století však i bez něho. Tradiční koledy mají silnou melodii, často založenou na středověkých sborových vzorech, a sloku následovanou refrénem, často zpívaným sborově.

Historie vánočních koled sahá do 13. století, podle legendy je autorem první koledy svatý František z Assisi (1181–1226). Jednou ze zajímavostí je, že v 15. století bylo v Polsku přeloženo hodně koled z češtiny, šlo o koledy Jednoty bratrské. Vánoční koledy se zpívaly původně pouze během doby vánoční, v posledním půlstoletí se však oproti původní tradici zpěvu adventních písní a rorát začaly zpívat již během adventu.

Koledou se též nazývá v některých zemích, zvláště v Polsku, každoroční sbírka, se kterou katoličtí kněží obcházejí farnost, aby si vykoledovali na živobytí.

 

Slovakia

Poland

 

 Denmark

 France

 Norway

 

 

 

 

 

Germany 

 Albion

**********

Přírůstky 2012:

C&K Vocal - Vánoce s CK Vocalem
Jiří Suchý - Purpura a jiné vánoční - druhé CD z dvojalba Blues pro Tebe

 

Seznam vánočních koled a hudby, je mou sbírkou. Pokud je zde titul, který Vám chybí a máte zároveň něco pro mne, jistě se dohodneme, jak potěšit svá srdce. Napište. Zajímají mě koledy a vánoční hudba jak česká, tak i evropská.

Eminentní zájem mám o německé koledy a vánoční hudbu. I nahrávky amatérské, z různých vystoupení, kterých v době Adventu bývá v podání nejrůznějších hudebních těles celkem hodně, jsou předmětem mého zájmu.

Možná najdete na svých starých magnetofonech a válečcích nahrávky koled, hudby a pořadů na toto téma z rozhlasových vysílání tehdejších stanic Praha, Hvězda a Vltavy. Zajímavé pořady vysílal i Interprogram rádia Praha. Za unikáty považuji vánoční nahrávky z pořadů rádia Vatikán, BBC, Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy, které byly určeny pro československé posluchače.

 

 Nabídka hudebních vánočních pořadů Nabízím hudební vánoční poslechové pořady s vánoční tématikou. Jsou určeny pro kulturní domy, kluby, farní sešlosti, školy ...

Kliknutím na jednotlivá "tlačítka"se dostanete do jednotlivých sekcí. V návštěvní knize nám můžete zanechat svůj názor, postřeh, nebo informaci o nové desce a Váš názor, nebo rovnou malou recenzi. Rovněž se podělte o zajímavé hudební události ...

Weiss Petr - Svitavy - E-mail: weiss@wo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskusní fórum

 

 

 Podělte se o s vé zážitky a názory na vánoční hudbu. Dejte na buben informace o nových deskách. Nenechte si to pro sebe...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Poděkování - Thanks -
 

Monika Báčová, přepisy textů - Email: monika.bacova@centrum.cz


Ing. Martin Kučera, profesionální francouzské překlady - Email :info@kuceramartin.com

Jarmila Charfreitagová, překlady do norštiny - Email:
charfreitagova@seznam.cz

Pavla Marková, překlady do holandštiny - nizozemštiny - Email :
pavla.markova@centrum.cz - INFO
Zuzana Melincsjarová, překlady do polštiny a ruštiny - Email :
zuzana.meli@quick.cz
Jana Hasalíková - Adamcová, překlady do angličtiny - Email :
jitkahas@seznam.cz